Popis panelu modelové železnice N

obrázek1

Panel slouží k prezentacím SPŠSaD Děčín mimo budovy školy, např. při akcích středních škol, které jsou zaměřeny na volbu budoucího studijního oboru pro žáky 9. tříd základních škol. Model je v měřítku 1:160, má rozměry 122x83cm a rozchod kolejí činí 9mm. Panel je zpracován tak, aby se vešel do služebního automobilu a při převozech neutrpěl větší újmy.

Stavitelem modelu je učitel odborných předmětů oboru Elektrická trakce v dopravě Ing. Jindřich Tuzar. Stavba trvala asi čtvrt roku. Kolejiště je umístěno na kvalitní dřevotřískové desce s podsazeným základním dřevěným rámem z latí. K rámu se dají lehce přišroubovat kovové nohy pomocí křídlových matek. Okraje panelu lemuje tenký hliníkový svařovaný rám.

obrázek2

Z důvodu malých rozměrů byla navržena jednoduchá, ale zajímavá varianta kolejiště do tvaru osmičky s mimoúrovňovým křížením, s jednou železniční stanicí se třemi dopravními kolejemi a jednou kusou kolejí s celkovým počtem 5 výhybek. Na nejvyšším místě trati leží zastávka, dále jsou zde 2 tunely, jeden most a jeden nechráněný přejezd. Na modelu je umístěno 5 staveb domů a jedna staniční budova, které jsou napevno přilepeny. Proti prachu a při převozu je model chráněn igelitovou folií.

obrázek3

Krajina je namodelována z polystyrenu a dotmelena směsí z jemných ubrousků, lepidla Herkules a latexové barvy. Stoupání tratí je provedeno na dřevěných lištách, na kterých je pevně přibito profilové kolejivo a výhybky s plstěným podložím. Na povrchu krajiny jsou nalepeny travnaté koberce tak, aby nebyly vidět spojovací spáry. K tomu účelu bylo použito hodně porostů a skalisek z přírodních materiálů jako je hrubý písek a jemný štěrk. Listnaté stromky a jehličnany jsou ruční výroby a pevně zakotveny do krajiny.

Napájení je provedeno malým napáječem 12V z modelového setu N, ovládání je analogové z malé přenosné ovládací skříňky, která se kabelem a konektory propojí s panelem. Během převozu je vše složeno v přepravní kabele.